Czy przejść szkolenie z bhp to obowiązek? - z bhp

szkolenia wstępne bhp warszawa

Obsługa firm z zakresu BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy jest istotnym aspektem działania każdej firmy oraz przedsiębiorstwa. Co więcej, jednym z ważniejszych obowiązków pracodawcy wobec pracowników jest zapewnienie im odpowiednich szkoleń BHP. Na rynk

Czy przejść szkolenie z bhp to obowiązek? - z bhp szkolenia wstępne bhp warszawa
u istnieją specjalne firmy, które działają w branży BHP i oferują szereg usług z tym związanych, takich jak szkolenia BHP, audyt BHP, szkolenia PPOŻ oraz wiele innych. Obsługa firm w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest ważną usługą, z której korzysta wielu przedsiębiorców. Zachowanie odpowiednich zasad dotyczących BHP może znacząco podnieść ogólny poziom bezpieczeństwa w firmie i pozwala zapobiec wielu wypadkom w danym miejscu pracy. Utrzymywanie bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy jest regulowane przepisami prawnymi, które znajdują się w Kodeksie Pracy. Obowiązkowe szkolenia BHP są przeprowadzane przez wyszkolonych i wykwalifikowanych profesjonalistów, którzy są zatrudnieni w firmie zajmującej się sprawami bezpieczeństwa i higieny pracy, ochroną przeciwpożarową oraz szkoleniami z pierwszej pomocy przedmedycznej.


Szkolenie BHP dla pracowników biurowych

Ukończenie okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników oraz dla pracodawcy. Na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odpowiedniego szkolenia BHP zatrudnionym pracownikom. Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie różnego rodzaju szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które są odpowiednio dobierane do rodzaju stanowiska, na którym jest zatrudniony dany pracownik. Jednym z okresowych szkoleń BHP jest szkolenie przeznaczone dla osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych. Okres ważności takiego szkolenia przeznaczonego dla pracowników biurowych wynosi sześć lat. Kurs BHP dla kadry biurowo-administracyjnej składa się z minimum ośmiu godzin lekcyjnych. Szkolenie dla pracowników biurowych nie trwa zbyt długo, ponieważ ryzyko związane z wykonywaniem tego rodzaju pracy jest znacznie mniejsze, niż przykładowo w przypadku pracowników budowlanych. Pracownicy biurowi podczas trwania kursu zapoznają się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, a samo szkolenie kończy się odpowiednim egzaminem.


Szkolenie BHP dla pracowników inżynieryjno-technicznych

Ukończenie odpowiedniego szkolenia BHP jest jednym z obowiązków wynikających bezpośrednio z Kodeksu Pracy. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które będzie odpowiednio dobrane do rodzaju wykonywanej pracy. Jeden z rodzajów kursu BHP jest przeznaczony dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach inżynieryjno-technicznych. Kursy BHP dla pracowników inżynieryjnych mogą być przeprowadzane w formie seminarium lub w formie nauczania internetowego. Samo szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników inżynieryjno-technicznych dotyczy takich zawodów, jak technolog, projektant, konstruktor maszyn i urządzeń. Taki rodzaj kursu BHP jest ważny przez okres pięciu lat. Szkolenie dla pracowników inżynieryjno-technicznych obejmuje minimum szesnaście godzin lekcyjnych, a sam kurs kończy się odpowiednim egzaminem sprawdzającym wiedzę uczestników. Podczas kursu BHP pracownicy są zapoznawani z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują na konkretnym stanowisku.


Pojęcie BHP

BHP, czyli inaczej bezpieczeństwo i higiena pracy, jest powszechnie używaną nazwą, która określa zbiór zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy. Ponadto BHP to nie tylko zbiór zasad, ale także osobna dziedzina wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem właściwych warunków pracy. BHP jest na tyle szerokim pojęciem, że w jego ramach można znaleźć kwestie zahaczające o ergonomię, medycynę pracy, ekonomikę pracy oraz o psychologię pracy. Zasady związane z bezpieczeństwem i higieną pracy muszą być stosowane przez wszelkie firmy i przedsiębiorstwa. Przepisy prawne regulujące kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy znajdują się w Kodeksie Pracy, którego musi przestrzegać każdy pracodawca. Organem, który stoi na straży przestrzegania przepisów BHP, jest Państwowa Inspekcja Pracy. Na rynku istnieją specjalne firmy, które działają w branży BHP oferując wiele przydatnych usług pracodawcom, jak na przykład wstępne i okresowe szkolenia BHP, przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa oraz wykonanie oceny ryzyka zawodowego.